DIAGNOSTYKA – jest kwartalnikiem wydawanym przez
Polskie Towarzystwo Diagnostyki Technicznej. Czasopismo „Diagnostyka” zostało powołane postanowieniem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej w dniu 21.08.2000 i zastąpił‚ wydawany od 1990 roku informator PTDT "Diagnosta".
W latach 2000-2003 wydawane były dwa numery czasopisma rocznie, od 2004 roku „Diagnostyka” wydawana jest jako kwartalnik.
Obecnie w czasopiśmie drukowane są tylko oryginalne opracowania, które dotychczas nigdzie nie były publikowane (w czasopiśmie nie są drukowane materiały konferencyjne).
Wszystkie publikowane w Diagnostyce artykuły naukowe uzyskały dwie pozytywne recenzje wykonane przez niezależnych recenzentów.
Czasopismo „Diagnostyka” znajduje się na liście czasopism punktowanych opracowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kwartalnik Diagnostyka notowany jest od 2013 roku w międzynarodowej bazie SCOPUS prowadzonej przez ELSEVIER oraz w bazie danych o zawartości polskich czasopism technicznych –
BAZTECH, która jest bibliograficzno–abstraktową bazą danych rejestrującą artykuły zawarte w polskich czasopism z zakresu nauk technicznych oraz z wybranych czasopism z zakresu nauk ścisłych. Ponadto czasopismo indeksowane jest w bazie
Index Copernicus.
Obszar zainteresowania czasopisma to:
teoria diagnostyki technicznej; eksperymentalne badania diagnostyczne obiektów technicznych i procesów technologicznych; modele analityczne, symptomowe i symulacyjne obiektów technicznych; algorytmy, metody i urządzenia do monitorowania, diagnozowania, prognozowania i genezowania stanu technicznego maszyn; metody detekcji, lokalizacji i identyfikacji uszkodzeń;sztuczna inteligencja w diagnostyce: sieci neuronowe, systemy oparte na logice rozmytej, algorytmy genetyczne i systemy ekspertowe; zagadnienia diagnostyki konstrukcji mechanicznych i budowalnych; diagnostyka systemów mechatronicznych i antropotechnicznych; diagnostyka medyczna z wykorzystaniem technik przetwarzania sygnałów;systemy utrzymania ruchu maszyn; monitorowanie stanu konstrukcji;analiza i przetwarzanie sygnałów;hałas i drgania;ekonomiczne aspekty zastosowania diagnostyki technicznej.